SZŐRÁPOLÁS FAJTÁNKÉNT
A világon előforduló sok száz kutyafajta rengeteg külső-belső tulajdonságban tér el egymástól. Most nézzük azokat a különbségeket, melyek a szőrzet ápolását érintik.
Rövid szőrűek:
Legegyszerűbb a rövidszőrű kutyák karbantartása. (Pl. boxer, német dog…) Fésülést nem igényelnek. Hetente 1-szer célszerű egy enyhén vizes szivaccsal áttörölni a szőrzetet. Ez „felszedi” a kihulló szőrszálakat, melyek egyébként a bútorkárpitba, szőnyegbe kerülnének. Egyben eltávolítja a szőrzetre került port is. A „kezelés „ végén érdemes egy darab szarvasbőrrel is végigsimítani a hátat, lapockákat, mert ettől a szőr szépen csillogóvá válik.Átlagosan elegendő őket évente 2-3 alkalommal megfürdetni. Nyugodtan lehet kutyabalzsamot is használni.
Félhosszú szőrűek:
Az ő ápolásuk sem nehéz (pl német juhász) , de már több munkát jelent a gazdi számára. Vedlési időszakban (leginkább szabadban tartott kutyáknál) hatalmas mennyiségű szőr dönt úgy, hogy elhagyja a kutya testét. Ebben az időszakban –hacsak nem akarjuk, hogy minden tele legyen hömpölygő szőrkupacokkal- muszáj naponta alaposan átkefélni a szőrzetet. Erre a célra érdemes vásárolni egy kutyakefét. (Ugyanis a műanyag hajkefe nehezebben használható az elektromos feltöltődés miatt). A combon és mellkason lévő dúsabb szőrrel picit több a munka, mint az egyszerűbben kezelhető hátvonalon.
Hosszú szőrű, nyírandó fajták:
lyen pl. az uszkár vagy a kerry-blue terrier. Ezeket a kutyákat a napi ápoláson kívül rendszeresen kutyakozmetikushoz kell hordani, nyiratni. Ha kiállítási kutyáról van szó, akkor nagyon fontos a standardnak megfelelő vágás, amit célszerű szakemberre bízni. De ha valaki hobby céllal tartja kedvencét, és nem tekinti mérvadónak a küllembírók szigorú ítéletét, akkor nyugodtan el lehet térni a kiállításokon megkövetelt fazontól. Az uszkárok szőréből a legkülönbözőbb frizurákat lehet kialakítani. Egyik ilyen kedvelt nyírásmód az un. camping –fazon. Ennek lényege, hogy a kutya pofáját, mancsait, hasát és a faroktövet rövidre borotváljuk. Testén és lábán pedig hosszabbra hagyjuk a szőrt. A nyírandó fajtákat legalább 4-6 hetente rendbe kell tenni, hiszen különben elveszíti szőrzetük a nagy gonddal kialakított formát.
Hosszú szőrű, nem nyírandó fajták:
Gondoljunk itt a yorkshire terrierre, shi-tzu –ra például. Szőrzetük napi kefélést igényel. Ezen kívül egyéb speciális kezelésekre is szükség van, ha azt akarjuk, hogy az ilyen szőrtípusú kutyánk a legjobb formáját hozza. Szőrüket tincsenként be kell kenni nercolajjal, majd egy erre a célra megfelelő papírba csavarni és úgy rögzíteni, hogy a kis csomagocskák ne bomoljanak ki. Viszont, ha a gazdi nem jár kiállításra kutyájával, és ideje sincs erre a procedúrára, akkor nyugodtan levágathatja kedvence szőrét un. kölyökfazonra. Ez lényegében azt jelenti, hogy a kutyus testén egységesen levágja a kozmetikus a szőrt kb. 3-5 cm-re.
Szálkás és drótszőrű kutyák ápolása:
A schnauzerek tartoznak pl. ebbe a kategóriába.Szőrűk durva tapintású, kemény. Nem nyírást, hanem trimmelést igényelnek. Ezt a műveletet trimmelőkéssel végzi a kozmetikus, mellyel kitépi az elhalt szőrszálakat. A trimmelendő fajtákat tilos géppel nyírni, amennyiben kiállításra akar velük járni gazdájuk.A gépi nyírás ugyanis olyan változásokat okozhat a szőr szerkezetében, amelyek kedvezőtlenül befolyásolják az eredeti szőrminőséget. (Pl. a szőr begöndörödik, elvékonyodik, de a színe is megváltozhat.)
Lényegében tehát, minden kutyafajta igényel kisebb-nagyobb ápolást!
Fürdetni nem szabad túl gyakran, mert a bőr kiszárad és nyitottá válik a baktériumok és egyéb fertőzések előtt. Használjunk inkább száraz sampont, mely a szőrre szórva megköti a port majd kikefélhető a hozzá tapadt szennyeződéssel együtt. Még a legigényesebb gazdának sem ajánlott, hogy kutyáját havi 1 alkalomnál többször fürdesse. Persze ez csak a samponos kezelésre vonatkozik. Nyári hőségben nyugodtan le lehet tusolni a kutyát sima vízzel, akár naponta is. Természetesen sáros időben a mancsok lemosása sem maradhat el lakásban tartott társainknál.
A fentieken kívül még két teendő, a fülek tisztítása, amit elég havonta egyszer elvégezni egy vattára öntött fültisztító folyadék segítségével, illetve a karomvágás. Ez csak akkor szükséges, ha természetes módon nem kopik le, kemény talajon tett sétáltatás során.
|