BOLHÁK ÉS KULLANCSOK
A kullancs és a bolha parazita, amely "csak" vért szívni megy a gazdaállat közelébe. Ráadásul más kórokozókat is terjesztenek:
a bolha az uborkamagképű galandféreg, a kullancs pedig különféle fertőző vírusok köztesgazdája.
Ezen kívül bőrirritációt és allergiát is kiválthatnak kedvenceinkből.
A haditerv
A védekezésben jó eredményt csak akkor érünk el, ha a környezetben élő összes kutyát és macskát egyidejűleg kezeljük különféle irtószerekkel . Jó tudni, hogy a bolhák 90%-a nem az állaton, hanem a környezetében található: télen fagymentes helyeken, nyáron mindenütt jelen vannak. Sokat segít ezért az állat környezetének tisztán tartása, rendszeres porszívózása, időnkénti vegyszeres permetezése.
A vegyszerrel a bolhák életciklusát kell megtörnünk : el kell érnünk, hogy ne szaporodhassanak tovább. A kullancsok esetében legfeljebb a távolmaradásukról gondoskodhatunk. Fontos tudnunk, hogy a különféle gyógyszerekkel és vegyszeres készítményekkel vigyáznunk kell: csak arra használjuk, ami a használati utasításban engedélyezett. Nem ugyan olyan szerek valók kutyára és macskára!
Bolhák és kullancsok eltávolítása
A bolhátlanítás első lépése mindig az állat átfésülése legyen. Azonnali hatást érhetünk el a bolhasamponos fürdetéssel vagy különféle bolhairtó oldatok állatra permetezésével. A hatás garantált, de nem tartós, ráadásul balesetveszélyes, hiszen a hatóanyag az állat szervezetébe is kerülhet.
Viszont az ilyen kezelések a rühatkákra és tetvekre is hatásosak. A sampon habját néhány percig hagyjuk az állat szőrén, majd alaposan mossuk le. Az állatnak nem szabad lenyalnia magáról a sampont. Bizonyos készítményekre a macskák érzékenyek, ezért a szer bevetése előtt ellenőrizzük a használati utasítást.
Az állatokat rovarirtó porozással is lehet bolhátlanítani. Ilyenkor az állat testfelületére kell hinteni a port, de legjobb, ha ezt végső elkeseredésünkben, más módszerekkel kombinálva, elsősorban a környezet parazitamentesítésére használjuk.
Tartós hatásúak a nyakörvek és a cseppentős szerek
Tartós hatásúak a gyógyszeres nyakörvek és a spot-on készítmények, amelyek kirándulások alkalmával is folyamatosan védik az állatot. A nyakörvek általában több hónapos hatástartamúak: kullancsok ellen ezek a leghatásosabbak. A nagy testű kutyáknak gyengébb védelmet nyújtanak. A nyakörv hátránya, hogy néha bőrirritációt okoz. Az aktív állatokat akadályozza a mozgásban, macskáknál pedig kifejezetten balesetveszélyes (pl. fennakad a kerítésen, mikor a macska átbújik egy szűk résen). A fürdés és úszás csökkentik a bolhanyakörvek hatását.
A cseppentős (másnéven spot-on) készítmények kényelmesebbek: hatásuk 1-3 hónap. Ügyelnünk kell az adagolás pontosságára, illetve arra, hogy a bőrre, és ne a szőrre kerüljön. A hatóanyag egy nap alatt felszívódik; ebben az időszakban ne nagyon simogassuk az állatot. A spot-on szerek a bőrbe, majd a faggyúmirigyekbe kerülnek, végül a teljes testfelületen eloszlanak, elriasztva a parazitákat. Mivel ezek az anyagok zsíroldékonyak, a vizes fürdések nem befolyásolják hatásukat, samponos fürdetés esetén viszont gyakrabban kell a kezeléseket ismételnünk.
A tabletták és injekciós készítmények általában rovarnövekedés-gátló anyagokat tartalmaznak. Ez azt jelenti, hogy az állaton jelenleg élő parazitákat nem pusztítják el, csak továbbszaporodásukat akadályozzák meg.
Ha nem sikerült kiirtanunk a parazitákat
Ha a kezelések utáni eredmény elmaradt, akkor valami hiba csúszott a számításunkba. Gyakran előfordul, hogy a kezelések közötti időszak hosszát túlbecsüljük, azaz túl ritkán védekezünk a paraziták ellen. Ilyenkor például a bolhák életképes petéket raknak. Az is gyakori hiba, ha nem minden állat esik át a kezelésen, és a kimaradt jószág visszafertőzi a többit. A bolha vagy kullancs gyakran érkezik egy vendégségbe érkezett házikedvenc hátán, de az is előfordul, hogy a mi kedvencünk jár bolhás állatok társaságába.
Ha a fenti szabályokat betartjuk és a parazitákra odafigyelünk, elérhetjük, hogy minél kevesebb vegyszer felhasználásával élősködőmentesek maradjanak kedvenceink.
|