Egyedi azonosítás:
Az egyedi azonosítás fontos a tulajdonjog igazolása, a tenyésztés, és egészségügyi szempontból is. Az állatok egyedi azonosítása nem 21. századi találmány, haszonállatoknál évszázadok óta használják az adott korban rendelkezésre álló, nem éppen fájdalommentes eszközökkel. A gazdák a saját állataikat korábban tüzes vassal bélyegezték meg, de nem sokkal finomabb módszer az sem, ha a tehenek fülébe bilétát raknak... A kedvtelésből tartott állatok egyedi azonosítása sokáig a fajtatiszta kutyák kiváltsága volt, tetoválási szám alapján regisztrálták az ebeket a tenyésztő szervezetek. A keverék kutyák semmiféle azonosítóval nem rendelkeztek, ha külföldre utaztak a gazdival, akkor a hatósági állatorvosi igazolásban egy hozzávetőleges leirás azonosította a kutyát.
A mikrochip feltalálása az, ami alapjaiban megváltoztatja az állatok egyedi azonosításának rendszerét. Az Európai Unió szabályozása két területen teszi a jövőben kötelezővé a mikrochip használatát: az állatok utaztatásánál, és a tenyésztésben. A türelmi időben egyedi azonosítóként elfogadják a jól olvasható tetoválást, annak hiányában már most is csak mikrochipet lehet alkalmazni. Az uniós ajánlás alapján országonként az illetékes minisztérium - nálunk az FVM - szabályozza részletesen a kedvtelésből tartott állatok szállítására, tenyésztésére vonatkozó kérdéseket, ennek kapcsán az egyedi azonosítást. Európában egységesen az ISO 11784 szabványnak megfelelő mikrochipet kell alkalmazni.
Attól, hogy valami nem kötelező, még lehet hasznos és követendő! Egy mikrochippel rendelkező, megfelelően regisztrált kutya a megtalálást követően 5-10 perc alatt visszajuttatható a gazdájához!
Aki még nem veszített el kutyát, az nem tudja mivel jár... az idegeskedés, a kutya keresésére fordított idő és pénz, és nem utolsó sorban az amit a kutya ezalatt átél - csavargás, éhezés, félelem, fagyoskodás, menhelyen, gyepmesteri telepen töltött idő, összeszedett betegségek, sérülések - megspórolható egy párezer forintos eszközzel!
Adatbázis:
A mikrochip csak egy drága pirszing lenne, ha nem lennének adatbázisok, melyek a chipben tárolt 15 jegyű számhoz hozzárendelik a tulajdonos adatait. Szerencsésebb országokban egyetlen, központi, online adatbázis létezik, mi nem tartozunk ezek közé... Magyarországon a mikrochip regisztráció nincs megfelelően szabályozva. Addig, amig ez a helyzet fenn áll, addig a gyártók, forgalmazók, önjelölt regisztrátorok fokozhatják a káoszt, ezzel is gátolva a mikrochip elterjedését.
Szerencsére nincs minden veszve, de a helyzet megoldása most nagyrészt a gazdikon múlik! A Magyar Állatorvosi Kamara rendelkezik online adatbázissal, melyhez minden veszettség oltásra jogosult állatorvos hozzáfér. Az adatbázist eredetileg az Útlevél nyilvántartásra hozták létre, tartalmazza az állat azonosítóit - mikrochip vagy tetoválás -, fő jellemzőit, az útlevél kiadásához szükséges veszettség elleni oltások adatait, és a tulajdonos adatait, tehát tökéletesen megfelel a mikrochipek nyilvántartására. Itthon ez az egyetlen online adatbázis! Azzal, hogy csak az állatorvosok férnek hozzá biztosított az adatvédelem, de biztosított az is, hogy szükség esetén belátható időn beül információt kérjenek le, hisz ezt az állatorvos bármely internet kapcsolattal rendelekző számítógépről lekérdezheti nem csak rendelési időben, és nem csak a rendelőjéből.
2006 október óta az adatbázis bárki számára elérhető a www.petvetdata.hu címen, a mikrochip vagy az útlevél száma alapján lekérdezhető, hogy az adott kisállat szerepel-e az adatbázisban.
Természetesen adatvédelmi okból ebben az esetben csak az állat neve és fajtája jelenik meg, de ennyiből egyértelműen eldönthető, hogy a keresett állat szerepel-e az adatbázisba.
Ha a saját kutyád adatait kerested, és nem találtad meg, akkor keresd fel az állatorvosod, és regisztráltasd az ebet ha szeretnél nyugodtan aludni! Ügyelj arra, hogy mindig az érvényes címed, és telefonszámod legyen megadva! Ha még sosem ellenőrizted az adataid, akkor most tedd meg, amikor amúgy is felkeresnéd az állatorvosod.
Ha regisztrált kutya elveszett, vagy ellopták, akkor az állatorvosod ezt felviheti az adatlapra megjegyzésként, igy bármelyik állatorvosnál azonnal kiderül, hogy a kutyát keresik.
Ha talált kutya chipszámára találatot jelez a rendszer, akkor kérj meg egy állatorvost, hogy keresse meg a gazdi adatait, és értesítse kinél jelentkezhet az elveszett kedvencért!
Friss információk!
- 2007.01.01 után a chipezést végző állatorvosnak ki kell töltenie a kamara által kiadott adatlapot és ha a gazdi kéri, és a regisztrációs díjat megfizeti akkor kötelessége a petvetdatába 10 napon belül regisztrálni!
Az adatlapot otthon kinyomtathatod, és előre kitöltheted az adatokat, igy gyorsabban végzel, és kevesebb a hibalehetőség.
- A MEOE által 2007.01.01 után chipezett kutyák adatai a tenyésztő nevén felkerülnek a petvetdata adatbázisába. Fontos tudni, hogy a kölyök kutyát eladás után nem a tenyésztő feladata átiratni, az új gazdinak kell az állatorvosnál az adatainak regisztráltatni!
- 2007. május 1.-től több ponton - a gazdik szempontjából pozitív irányba - változik a MÁOK Mikrochip szabályzata: Módosított mikrochipszabályzat
Chip beültetés:
A mikrochip beültetése egy fájdalom mentes 2 perces procedúra, melyet csak az arra felhatalmazott állatorvos végezhet el.
A Magyar Állatorvosi Kamara részletesen szabályozza a mikrochip beültetését: Mikrochipszabályzat
3. A mikrochip behelyezésének lépései:
3. 1. A behelyezendő mikrochip azonosító számának ellenőrzése leolvasó készülékkel.
3. 2. Az állat azonosítása (faj, fajta, ivar, szín, életkor).
3. 3. Általános klinikai vizsgálat.
3. 4. Annak ellenőrzése, hogy az állatot korábban nem jelölték-e már meg ISO11784 szerinti mikrochippel. Az ISO11784 szabvány szerinti mikrochippel már megjelölt állatba újabb mikrochip nem helyezhető be.
3. 5. A mikrochip szakszerű bejuttatása bőr alá.
3. 6. A beültetett mikrochip működésének ismételt ellenőrzése a leolvasó készülékkel.
3. 7. A beültetett mikrochiphez tartozó címke beragasztása vagy a mikrochip számának bevezetése az állat útlevelébe és/vagy oltási (egészségügyi) könyvébe és a mikrochip-behelyezés dátumának igazolása.
3. 8. A mikrochip beültetésének és a beültetés dátumának igazolása az oltási könyvben, az állat törzskönyvén aláírással és kamarai bélyegzővel. További címke ragasztható az állatorvos munkanaplójába és/vagy az állat adatlapjára.
3. 9. A vizsgálati és egyéb (kiszállási, regisztrációs, stb.) díjak és költségek kifizettetése a tulajdonossal.
3.10. Az adatlap kitöltése és aláírattatása a megrendelővel, az adatlap archiválása és 5 évig történő megőrzése kötelező.
3.11. A feljegyzett adatok internetes továbbítása a regisztrációt végző kamarai központhoz (www.petvetdata.hu). Amennyiben az adatrögzítéshez a tulajdonos írásban hozzájárult, azt megrendelte és kifizette, akkor az adatokat legkésőbb a mikrochip-behelyezést követő 10. napig be kell juttatni a nyilvántartási rendszerbe.
Tehát a gazdinak észnél kell lennie! Az állatorvos csak akkor köteles az internetes regisztrációt elvégezni, ha azt a tulajdonos megrendelete, és kifizette. A regisztráció díja 1200 Ft+ÁFA, melyből a 2007.02.01 után regisztrált chipek után a kamara 600 Ft+ÁFA-t számláz ki az állatorvos felé.
(Az Indexel chipeket forgalmazó Merial 2007 januárban 900 Ft-tal csökkentte a mikrochipek nagykereskedelmi árát, mivel az korábban tartalmazta a regisztrációs díjat.)
Háziállat TV: még több állatos videó a háziállat.hu portálon »
Mennyibe kerül?
A mikrochip beültetés ára rendelőnként változó, függ a beültetett chip árától, az adott rendelő szolgáltatási díjaitól, és a regisztrációs díjtól. Az Magyar Állatorvosi Kamara ajánlása a chipbeültetés árára (ÁP=állatorvosi pont, ajánlott ára 1.700 Ft) Az árak nettóban vannak megadva, arra még 20% ÁFA kerül felszámításra!
Általános klinikai vizsgálat 1 ÁP |
1.700 Ft |
Mikrochip beültetése |
800 Ft |
Regisztrációs díj (mikrochip és/vagy útlevél) |
1.200 Ft |
Állatútlevél kiállítása |
2.000 Ft |
Példa: A résztevékenységek összeadandók. Kutyába mikrochip behelyezés és állatútlevél kiállítása, veszettség elleni védőoltással:
Általános klinikai vizsgálat 1ÁP |
1.700 Ft |
Állatútlevél kiállítása |
2.000 Ft |
Regisztrációs díj (mikrochip és/vagy útlevél) |
1.200 Ft |
Védőoltás beadása 0,5 ÁP |
850 Ft |
Mikrochip beültetése |
800 Ft |
Oltóanyag, féreghajtó |
x |
Mikrochip |
y |
Fizetendő |
(6.550 Ft + x + y) + ÁFA |
A példából jól látszik, hogyha egyszerre kérünk mikrochipet és útlevelet, akkor csak egyszer kell a regisztrációs díjat megfizetni. Ha a chipbeültetést összekötjük a védőoltás beadatásával, akkor csak egyszer kell a vizsgálati díjat megfizetni.
A fenti ajánlás nem kötelező, ettől az állatorvos eltérhet, tehát érdemes körülnézni hol lehet olcsóbban elvégeztetni a chipezést. A tapasztalat az, hogy sok klinikán már a a klinikai vizsgálat is duplája az ajánlottnak... A chip ára is nagyon eltérő lehet, 1.000-4.000 Ft között.
(Privát véleményem, hogy a kamarai ajánlás szerinti árak, és a regisztrációs díj pofátlanul magasak, visszaélés azzal, hogy chipet csak állatorvos ültethet be, és a kamarának van csak kész online adatbázisa, viszont jelen pillanatban nem létezik ennél hatékonyabb módszer a kutyák egyedi jelölésére, igy kénytelenek vagyunk lenyelni a békát.
Össze fogjuk gyűjteni azoknak a rendelőnek a címét, ahol érzékenyek az állatvédelmi szempontokra is, ezért hosszú távon akciós áron végzik a chipezést!)
Segítünk mérlegelni megéri-e a mikrochip az árát, példaként felsorolunk néhány árat!
Csombcsont törés |
35-40 ezer |
Medence törés, ficam |
40-45 ezer |
Alapos bélfertőzés |
20-30 ezer |
Nem kivánt vemhesség miatt ivartalanítás |
20-25 ezer |
Hirdetés rádióban |
5-10 ezer |
Büntetés ha plakátolásért elkapnak |
10-30 ezer |
Benzin költség |
Kiesett munkaidő |
Telefon költség |
stb... |
Nem olcsóbb, ha gyorsan hazakerül épen, egészségesen, ha nem kell kifizetned a megtalálónak több heti tartási költséget?
Ha megengedheted magadnak ezt az egyszeri költséget, akkor kitűzhetsz egy piros pontot is... A Te kutyáddal már nem kell az állatvédők szűkös kapacitását lekötni, pénzt, helyet, energiát olyan kutyákra fordíthatnak, akiknek a gazdija nem tudott a chip előnyeiről, vagy nem engedhette meg magának.
Hasznos címek:
Magyar Állatorvosi Kamara |
www.petvetdata.hu |
Online adatbázis, melyben bárki, bármikor ellenőrizheti, hogy a kutyája szerepel-e az adatbázisban, ha nem akkor az állatorvosával regisztráltassa! Talált kutya esetén ha szerepel az adatbázisban a chip, akkor az állatorvos hozzáfér a gazdi adataihoz is! |
Országos Állategészségügyi Intézet |
Telefon: 460-6300/400 |
Csak munkaidőben elérhető, az adatok lekérése faxon történik, átfutási idő 1-2 nap. |
Anivet |
Telefon: 383-8138 |
Csak munakidőben elérhető, átfutási idő 10-30 perc. MEOE chipes kutyák többnyire csak itt szerepelnek, de csak a tenyésztőig vezetnek a szálak! |
IFTA |
www.ifta.hu |
48 óra alatt kétféle hibával állt meg az oldal, eredményt még sosem sikerült kicsikarni. Angolul tudók próbálkozzanak az anyaoldalon www.globalanid.com Akinek itt van regisztrálva a kutyája, az ne üljön nyugodtan a babérjain... |
Külföldi chip esetén |
www.europetnet.com |
Európai adatbázis, melybe a MÁOK havi rendszerességgel megküldi a petvedata rendszerben regisztrál adatokat, igy a magyar kutyák európában is biztonságban vannak! |
|