TÖRZSKÖNYVEZÉSI SZABÁLYZAT
A Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete (mint a Fédération Cynologique Internationale – FCI) tagja vezeti a Magyar Ebtörzskönyvet, amelybe minden fajtatiszta kutya felvehető, amelynek szülei is igazoltan fajtatiszták
I.A törzskönyvezés:
Származási lapot kap minden fajtatiszta kutya, amelynek szülei rendelkeznek származási lappal.
A TENYÉSZTÉSI SZABÁLYZAT-ban meghatározott feltételeket teljesítő szülők azonosított utódai kennelnévvel megjelölt származási lapot kapnak.
A Magyarországon törzskönyvezett kutyák külföldi honosításához a MEOE „Export Pedigrét” állít ki.
Származási lapot kap az a magyar tulajdonba került import kutya is, amelynek FCI által elismert törzskönyve van, és a tulajdonjog átruházását hitelesen igazolják.
Ismeretlen származású szerzett, vagy tálalt, a születése alkalmával nem törzskönyvezett kutya a szerzés, ill. találás tényének hitelt érdemlő igazolása esetén 9 hónapos koron túli küllembírálat alapján, amennyiben valamely fajta jellegének megfelelő birtokosának kérésére „Törzskönyvi Nyilvántartás”-ba vehető. Ennek igazolására „Nyilvántartási lapot” adnak ki (pl.: Buksi – fehér puli kan, sz.: 1980 őszén)
Az azonosítás feltétele az egyedi jelölés-tetoválás, amelyet a kutya fülébe, vagy haskorcába kell a származási lap átadásával egyidőben elvégezni. Kistestű kutyáknál a tetoválás a két fülbe megosztva is végezhető úgy, hogy a számsor az egyik fül csúcsától folytatódik. Néhány fajtánál a tetoválás a jobboldali haskorcba történik a felnőttkori azonosítás biztonságának céljából.
II.A törzskönyvezés feltétele:
A tenyésztő az a személy, akinek a tulajdonában van az ellés időpontjában az anyakutya, a MEOE által kiállított származási lap szerint.
A törzskönyvezett anyakutya meghatározott tenyésztési idényre – a tulajdonos írásbeli nyilatkozatával, amelyet a MEOE valamelyik szervezete igazol – átadható, ebben az esetben a tenyésztési jog a kedvezményezettet illeti meg a megállapodás szerinti időszakban. Az engedélyt az alombejelentőhöz mellékelni kell.
A fedeztetéssel egyidőben „Fedeztetési megállapodást” kell készíteni 3 példányban, melyből 1-1 pld a kan, ill. a szuka tulajdonosát illeti meg. A tenyésztőnek a fedeztetést követő 8 napon belül a fedeztetési megállapodás egy példányát – mindkét szülő tulajdonosának aláírásával együtt – be kell nyújtani a fajtaszakosztálynak, vagy a helyi szervezetnek. A szervezeteknek „Fedeztetési Nyilvántartás”-ba kell a beérkezett bejelentéseket venni.
A tenyésztőnek az alom megszületése után legkésőbb a 10. napon 2 példány „Alombejelentő’-t kell kitölteni és azt a fedeztetési megállapodással és az azon feltüntetett dokumentumokkal együtt a MEOE részére megküldeni. A hiányos vagy késedelmes adatszolgáltatásért a MEOE felárat számít fel, az 5. pontban megjelölt határidő meghosszabbítása mellett. Az egyesületi kedvezményhez a tagságot igazolni kell.
A MEOE Törzskönyvezési Osztálya az igazolt alombejelentő alapján kiállítja a származási lapokat és azokat a beérkezéstől számított 30 napon belül megküldi az illetékes fajtaszakosztály, illetve helyi szervezet elnökének.
A szervezet a dokumentumokat ellenőrzi és a tetoválómesternek átadja, ezzel egyidőben értesíti a tenyésztőt a tetoválómester fogadóidejéről.
Származási lapot csak a tetoválás megtörténte után kapja kézhez a tenyésztő, amelyet aláírásával a jegyzőkönyvön hitelesít.
Az időközben elhullott, vagy a tetoválásra bármilyen egyéb okból be nem mutatott utódok származási lapjait a tetoválómester 48 órán belül köteles érvénytelenítve a MEOE Törzskönyvezési osztályának visszaküldeni.
A tenyésztő az alombejelentőn kérheti a tetoválás telephelyén történő elvégzését, ebben az esetben a kiszállás díját térítenie kell. A tetoválás, alomellenőrzés időpontjáról azonban írásban legalább 3 nappal előtte értesíteni kell. A kiszállási díjat a MEOE Elnöksége határozza meg.
A tetoválásnak a kölykök 8 hetes koráig meg kell történnie. Az alom tetoválása nem végezhető el, ha az egyedek a fajtajellegnek nem felelnek meg, bármely kétség felmerül a fajtatisztaságról, esetleg engedély nélkül, korai, vagy rokonpároztatás fordul elő.
Az FCI által tiltott szín, szőr és méretkeresztezés tilos. Ilyen pároztatás esetén az utódok törzskönyvezése nem történik meg.
III.Egyéb rendelkezések:
A kutyák törzskönyvi nevüket egész életükben viselik, azon változtatni nem lehet.
A tulajdonos kívánságára egyszeri esetben a hívónév is bevezethető a törzskönyvbe.
A törzskönyvnek tartalmaznia kell az egyed törzskönyvi számot, (a származási lapon a tetoválófogó lenyomatát is), a szülők nevét, a színét és eredményeit, a nagy- és dédszülők nevét, a nemzeti és nemzetközi címeit, a munkavizsga fokozatát, a tenyésztő és tulajdonos nevét és címét.
A származási lapon a champion minősítést kapott egyedeket lehetőleg pirossal kell megjelölni.
A kennelnevet a tenyésztő – egyszer, s mindenkorra – választja.
a./ Új kennelnév esetén a MEOE Törzskönyvezési vezetője köteles ellenőrizni, hogy ugyanaz, vagy hasonló hangzású név nem szerepel-e a nyilvántartásban. Ha kizáró ok nincs, a kennelnév kiadható, amelyről a tenyésztő igazolást kap.
b./ A kennelnév társas tulajdon is lehet.
c./ Ha a tenyésztő több fajtát is tenyészt, ez is csak egyazon kennelnév alatt történhet.
d./ A kennelnév át nem ruházható, csak öröklés tárgya lehet és azt az örököst illeti meg, aki a tenyésztést folytatja.
e./ A kennelnév védettsége a legutolsó alom bejelentésétől számított tizedik év december 31-ével szűnik meg. A nemzetközi védettség érdekében ajánlatos magyar hangzású kennelnevet választani.
f./ A nemzetközi védettséget az Egyesületen keresztül az FCI-től kell kérni.
A tulajdonjog változást az eladó a származási lapon aláírásával igazolja. Az átadásról mindkét fél aláírásával ellátott „megállapodást” kell készíteni, amelynek 1 példányát a MEOE Törzskönyvezésének kell megküldeni. Az átírásról a vevő 30 napon belül köteles gondoskodni a fenti okmányok bemutatásával.
A kutya elhullását 30 napon belül be kell jelenteni.
Forrás:MEOE
|