Mielőtt vásárolnánk egy kutyát, alaposan gondoljuk át annak következményeit! Gondoljuk meg: a kutya egy olyan különleges családtag, akiről 10-15 évig gondoskodnunk kell. Ezért a vásárlás előtt alaposan fontoljuk meg, hogy eggyütt tudnánk-e élni egy yorkival! Vegyük számba a következőket: A yorkik viszonylag boldogan élnek csöpp lakásban is, ám ha nem áll rendelkezésükre elegendő tér a mozgáshoz, célszerű elvinni őket egy-egy hosszabb-rövidebb sétára.Bár könnyen alomra szoktathatók, ez csak átmeneti megoldás lehet, például míg gazdájuk távol van.A yorkik nagyon szeretnek utazni.Bárhová követik gazdájukat,élvezik az eggyütt töltött idő minden egyes percét.Egy kutyakölyök felnevelése nagy kihívás, de csodálatos élmény végignézni ahogy felnő. Fiatal korában könnyen hozzászokik az őt körülvevő emberekhez, és szoros kötődés alakulhat ki közöttük.
Fontosnak tűnő kérdés hogy kant vagy szukát válasszunk. Mindkét nemű kutya egyformán kedves és szeretetre méltó, bár némelyek szerint a szukák hízelgőbbek és több szeretetben részesítik gazdájukat(én személyszerint nem vettem észre ilyesfajta különbséget a különböző nemű kutyáim között). Azt azonban figyelembe kell venni a kérdés eldöntésekor, hogy míg a kanok általában 7 hónapos koruktól kezdve az év teljes egészében készen állnak a párzásra(ezt időnként hajlamosak a gazdi vagy a vendégek lábán bemutatni), addig a szukák évente kétszer tüzelnek, ami enyhe vérzéssel jár.
Néha felmerülhet az a kérdés is, hogy eggyet vagy kettőt?-Mi lehet jobb egy yorkinál? Természetesen két yorki! A kutyának nagy örömet szerez, ha a "családhoz" csatlakozik még egy yorki. A mindennapi ápolást kivéve pedig nem kell kétszerannyi időt töltenünk a kutyákkal, mert lefoglalják egymást, és így az sem nagy gond ha nem mindíg van időnk játszani velük.
Ha biztos abban, hogy yorkshire terriert szeretne, a következő lépés, hogy felvegyük a kapcsolatot egy tenyésztővel. Nagyon fontos kérdés, hogy milyen célra szeretne kiskutyát venni, azaz csak kedvenc lesz a családban, vagy esetleg tenyésztésre, netán kiállításra szánja.A lényeg, hogy életvidám és egészséges kutyát válasszunk.
Támpontok a kiskutya kiválasztásához: Tapintsa át a kiskutya hasát, nincs-e felfúvódva, mivel az emésztési problémát vagy férgességet jelezhet. A hasnak mindíg puhának és rózsaszínűnek kell lennie.A szőrzet legyen sűrű, fényes, ápolt, a tapintása selymes. A fül ebben a korban még nem feltétlenül álló, ezért ehhez nem kell feltétlenül ragaszkodnia a vásárláskor. Időnként az álló fül is lekonyul(pl.egy-egy oltás után).A fülben nem lehet barnás lerakódás, mindíg tisztának, rózsaszínnek és szagtalannak kell lennie. Nézze meg, hogy a kölyök fogai tiszták, fehérek-e, harapása megfelelő, ollós-e(a kedvencnek szánt kutyánál nem feltétlenül fontos az ollós harapás). Az egészséges kölyök szeme fényes, tiszta tekintetű, sötét és nem kidülledő.A kiskutya háta legyen egyenes, a felhúzott hát jelenthet betegséget is.Járása ne legyen bizonytalan, lépéskor mancsai ne keresztezzék egymást.
A kiskutya hazavitelére általában a 8-10. hét körül szokott sor kerülni. Ha korábban választaná ki a kiskutyát, akkor a tenyésztő foglalót szokott kérni, hogy ezzel biztosítsák mindkét fél részéről az adásvételi szándék komolyságát. Ha azonnal elvihető a kölyök, a vételár kifizetésekor készítsenek adásvételi szerződést. Ennek tartalmaznia kell a kutya pontos adatait, a vásárlási célt(hobbi, tenyész vagy kiállítási kutya). A megfelelően elkészített adásvételi szerződés mindkét fél érdekeit védi. A kölyök hivatalosan csak akkor lesz az ön tulajdona, ha a MEOE (Magyar Ebtenyésztők Országos Eggyesülete) központjában a saját nevére iratja.
|