Az etetés szabályai
Akár kölyök, felnőtt vagy idősebb kutyáról van szó mindegyikük esetében ugyanúgy lényeges az, hogy változatos táplálkozásról gondoskodjunk számukra. Így érjük el azt, hogy kutyánk egészséges legyen. A kutya nem kizárólag húsevő, szüksége van más táplálékra is. A hús, ami a fő fehérje forrás, kutyánk étrendjének csupán a felét tegye ki.A húsra, azért van nagy szüksége egy kutyának, mert a benne lévő zsírsavak segítik az anyagcserét, továbbá felelősek a bőr és a szőrzet egészséges állapotáért. Egy megfelelően összeállított étrend kell, hogy tartalmazza az összes vitamint és ásványi anyagot. A vitaminpótláskor kérjük ki az állatorvos véleményét, mert a vitamin túladagolása ugyanolyan káros lehet, mint a vitamin hiánya.
A kölyökkutyának, a gyors növekedés időszakában, és a szoptatós kutyának feltétlenül szükséges gyakran adnunk kalciumot. A vitaminhiányt vitamintablettákkal szüntethetjük meg, melyeket könnyedén elrejthetünk egy ízletes jutalomfalatban. Egy felnőtt kutya általában kétszer eszik egy nap. Ha nem akar enni, állatorvoshoz kell vinni, s ha túl sokat eszik és a másik végletbe esik, akkor csökkentsük a kalóriabevitelt és mozgassuk többet. A harmadik lehetőség, ha a kutya azért nem eszik, mert válogatós. Ilyenkor a lehető leghamarabb le kell szoktatnunk erről a tulajdonságáról, már csak azért is, mert egyrészt ki fog enni a vagyonunkból, ha csak húst hajlandó enni, másrészt egyoldalúvá válik a táplálkozása, és ez betegséghez vezethet a későbbiekben. A leszoktatás akár egy hét kemény munkába is kerülhet, de legyünk kitartóak, az ő érdekében. Ha nem kell neki az étel, vegyük el előle. A következő étkezésnél újra tegyünk elé ennivalót. Valószínű, pár napig csak fintorogni fog, de aztán úgyis győz az éhség, és akármit meg fog enni, amit csak a táljába teszünk.
Az etetés szabályai:
- Romlott ételt soha ne adjunk neki, annak ellenére, ami sokakban tévhitként alakult ki, miszerint a kutya még megeheti azt, amit az ember már nem.
- Legyen mindig friss vize.
- Macskaeledelt ne adjunk neki, mert annak nagyon magas a fehérjetartalma.
- Forró vagy nagyon hideg ételt ne tegyünk kedvencünk elé, a legjobb a szobahőmérsékletű étel.
- Ha az étel, amit adunk neki, nem fogy el, már nem kéri, öntsük ki, ne adjuk neki oda később.
- Ne engedjük, hogy elhízzon, nagyon figyeljünk a testsúlyára.
- Újabb tévhit a csont! Soha ne adjunk szilánkosra törő csontot, például csirkecombcsontot. Annak legfeljebb vágjuk le a porcos végét, az nem okozhat bajt.
- S ahogy már mondtuk, ha a kutya legalább 24 órán át semmit nem kíván enni, akkor forduljunk állatorvoshoz, hamarabb nem szükséges.
A koldulás
Ugye, nem ismeretlen a jelenség, amikor a családi étkezés közben kutyánk odajön az asztalhoz, és szánakozó pillantásokkal, vagy akár kitartó ugatással ételt akar kuncsorogni vagy követelni az asztalról? Ha ilyenkor mindig adunk neki lopva egy-egy falatot az asztal alatt, csak azt fogjuk elérni, hogy még inkább rászokik a kéregetésre és el is fog hízni.
|